Te is szenvedsz attól, hogy a hónapokig tervezett és vágyott nyaralás után fáradtabbnak, feszültebbnek érzed magad?
A vakációzást is tanulni kell… ezt olvastam valahol nemrégiben, és elgondolkodtam: mekkora marhaság ez! Vagy mégsem?
Jártál már úgy, hogy nem váltotta be a várva várt reményeket a szálloda, a barátod felesége idegesítő volt az állandó nyafogásával, és a gyerek is csak nehezítette a lazítást?
Érezted már úgy, hogy rosszabb, mintha otthon lettél volna, csak elköltöttél egy szabad szemmel is igen jól látható összeget a „pihenésre”?
Jogosan kérdezheted, mi lehet ennek az oka? Összeszedtem néhányat a lehetséges okok közül:
1. Rossz társaság
Nem olyanokkal utaztál, akikkel stressz mentesen tudsz pihenni. Az alkalmazkodás megnehezíti a kikapcsolódást, mivel stresszel jár, így előfordulhat, hogy a nagyival, vagy a haverokkal nyaralás nem váltja be a hozzá fűzött reményeket.
Gondold végig az alábbiakat még itthon, és alakítsd úgy a nyaralásodat, hogy teljesen fel tudj töltődni!
Csak olyan társasággal menj nyaralni, akikkel korábban már legalább egy közös hétvégét eltöltöttél! Ez vonatkozzon a házastársakra és a gyerekeikre is! Megmérgezheti a nyaralást egy más ritmusban, eltérő szokásrenddel működő pár, vagy család.
Egyeztessétek előre, hogy kinek mi a legfontosabb a nyaralásban! A tengerparti „dagonyázást” előnyben részesítőknek nem célszerű teljesítmény-túrázós megszállottakkal együtt utazni, kivéve, ha előre meghúzzátok a határokat: pl. napközben külön-külön áldozik mindenki a kedvtelésének és az esti buli a közös, vagy egyik nap „dagonya” másik nap aktív kikapcsolódás stb.
2. Rossz program választás
Az önismeret a szabadság megtervezésénél is jól jön. Tudnod kell, mi tölt fel energiával, és milyen szokásaid vannak, amiket a nyaralás alatt is fenn akarsz tartani. Az énidő szabadság és nyaralás idején is jár!
Ha sosem szoktál túrázni, akkor ne a nyári szabadság idején vágj bele életed első hátizsákos-sátorozós hegymászós nyaralásába, vagy ha te egy otthonülős, filmnézős, könyvet olvasós típus vagy, akkor ne a legnagyobb fesztiválon akard kipihenni magad, mert csalódni fogsz.
3. Túltervezés
Túl sok dolgot akartál „kipipálni”. Ha már annyi pénzt elköltöttél az utazásra, akkor úgy érzed, mégiscsak KI KELL MAXOLNI a lehetőségeket.
Érdemes alaposan felmérni, mi fér bele, és mit lehet/kell kihagyni a látnivalókból ahhoz, hogy valóban feltöltődve menj vissza a munkahelyedre!
4. Túlzott elvárások
Sokan esnek abba a hibába, hogy túlzott elvárásaik vannak a nyaralással kapcsolatban. Mindent erre az egy lapra tesznek fel, és azután csalódnak. A social médiában megosztott idilli fotókba sokan többet látnak bele, mint a valóság, és ezt keresik, vágyják a saját nyaralásukon is. A tökéletes nyaralás nem létezik, vagyis inkább azt mondom, hogy rajtunk múlik, mitől érezzük valóban tökéletesnek. Vajon attól-e, hogy a minden mentes ételek választéka is pont akkora volt, mint a normál ételeké, vagy attól, hogy önfeledten lehetett strandolni a vízparton.
5. Felkészülés hiánya
Felkészülés nélkül, az irodából utaztál, és nem volt köztes állapot. Hagyj időt az „átzsilipelésre”! Ne gondold azt, hogy azonnal át tudsz állni a vakáció üzemmódra! Ugyanez igaz a családodra és a veled utazókra is. Sokszor tapasztalható nyaralás eleji feszültség az együtt utazóknál, mely a ráhangolódás elmaradásából is adódhat. Légy másokkal és magaddal is kissé türelmesebb!
A munkahelyi dolgokat el kell engedni, ott kell hagyni az irodában, és fel kell venni a lassabb, komótosabb, megengedőbb ritmust! Ebben az is segít, ha a céges laptopot otthon hagyod, és a telefon értesítőit is kikapcsolod.
Töltsd le a nyaralás előtti ellenőrző listát!
A munkahelyi feszültség irodában hagyásához készítettem egy checklistet, melyet letölthetsz, ha a Nyaralás nyugodtan felületen megadod az email címedet.
+1 TIPP
Figyeld meg nyaralás közben magad! Milyen érzések kavarognak benned! Minek tudsz örülni? Mi lazít el a legjobban? Mi okoz feszültséget benned?Gondold át, tudsz-e ezekből bármit átültetni a nyaralás utáni mindennapjaidba? (pl. reggeli séta, délutáni kerékpározás, esti beszélgetés a pároddal, közös kártyázás a gyerekekkel, stb)
A hozzám forduló kliensekkel a pihenés témáján is dolgozunk, hogy megelőzzük a kiégést.
Ők már tudják, érdemes segítőt felkeresni, hogy minél gyorsabban eljussanak a bűntudat nélküli pihenés megéléséhez!
Ne hezitálj tovább, keress meg, ha úgy érzed, egyedül nem boldogulsz!
Itt tudsz időpontot kérni:
Olvasd el a többi – témához kapcsolódó – cikkemet is!